Opinia Dvs. este importantă!

Misiunile diplomatice și oficiile consulare ale Republicii Moldova

Eliberarea actelor de identitate cetăţenilor Republicii Moldova prin intermediul misiunilor diplomatice şi al oficiilor consulare ale Republicii Moldova

Misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale Republicii Moldova au competenţa de a acorda asistenţă oricărui cetăţean moldovean indiferent de statutul său în ţara în care se află.

Cetăţenii Republicii Moldova se pot adresa la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova pentru obţinerea actelor de identitate, solicitarea autorizării emigrării, soluționarea problemelor de cetăţenie, etc. 

Misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale Republicii Moldova acreditate în străinătate

Misiunile diplomatice şi oficiile consulare

Contacte

Ambasada Republicii Moldova în Republica Azerbaidjan

Adresa: , AZ370073, or.  Baku, str. Hussein Javid, 520

Tel.: (+99412) 510 15 38 
Fax: (+99412)  497 52 52
E-mail: baku@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.azerbaidjan.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Austria

Adresa: 1030, or. Viena, str. Lowengasse nr.47/10
Tel.: (+431) 9611 030 27
Fax: (+431) 9611 030 34
E-mail: viena@moldmission.at(link sends e-mail)

web-site: www.austria.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Belarus

Adresa: 220030, or. Minsk, Str. Beloruscaia, 2
Tel.: (+37517) 289 14 41
Fax: (+37517) 289 11 47
E-mail: minsk@mfa.md (link sends e-mail)(link sends e-mail)

web-site: www.belarus.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Belgiei

Adresa: 1050 Bruxelles, str. F. Roosevelt 57
Tel.: (+322) 626 00 80
Fax: (+322) 732 96 60
E-mail: bruxelles@mfa.md(link sends e-mail)
web-site: www.belgia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Bulgaria, Macedonia şi Albania

Adresa: 1142, or. Sofia, str. G. S. Rakovski 152
Tel.: (+3592) 935 60 11
Fax: (+3592) 980 64 75
E-mail: sofia@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.bulgaria.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Canada

Adresa:  275 Slater Street, suite 801, Ottawa, ON K1P 5H9
Tel.: (+1613) 695 6168
Fax: (+1613) 695 6164
E-mail: ottawa@mfa.md (link sends e-mail)(link sends e-mail)

web-site: www.canada.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Cehă

Adresa: 160 00 Praha 6 – Bubenec, str.Juarezova 14

Tel.: (+420) 233 323 762

Fax.: (+420) 233 323 765

E-mail: praga@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.cehia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Populară Chineză

Adresa: 100600, Beijing, Liang Ma He Nanlu nr. 14, 

Ta Yuan Diplomatic Office Building nr.2-9-1
Tel.: (+8610) 65 32 54 94
Fax: (+8610) 65 32 53 79
E-mail: beijing@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.china.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Elenă

Adresa: 11524, or. Atena, sec. Nea Filothei, str, Goergiou Mpakou, 20
Tel.: (+30210) 699 03 72
Fax: (+30210) 699 06 60
E-mail: consul.atena@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.grecia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Confederaţia Elveţiană

Adresa: 1202 Geneva, 23 Avenue de France, 2B
Tel.: (+4122) 733 91 03, (+4122) 733 91 05
Fax: (+4122) 733 91 04
E-mail: geneva@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.geneva.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Estonia

Adresa: 10116 Tallinn, str. Tatari nr. 20, oficiile 9-10
Tel.: (+372) 64 20 203
Fax: (+372) 64 20 204
E-mail: tallinn@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.estonia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Franceză

Adresa: 22 rue Berlioz, 75016 Paris
Tel.: (+331) 406 71 120
Fax: (+331) 406 71 123
E-mail: paris@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.franta.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Federală Germania

Adresa: Berlin,10439, str. Gotlandstrasse 16
Tel.: (+4930) 446 529 70
Fax: (+4930) 446 529 72
E-mail: konsulat@botschaft-moldau.de(link sends e-mail)

web-site: www.germania.mfa.md(link is external)

Consulatul General al Republicii Moldova la Frankfurt pe Main

Adresa: Frankfurt am Main, 60329, Marbachweg 348
Tel.: (+4969) 52 78 08
Fax: (+4969) 53 10 07
E-mail: frankfurt@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.frankfurt.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Statul Israel

Adresa: Tel-Aviv, 64045, str. Rembrandt nr.38
Tel.: (+9723) 523 10 00
Fax: (+9723) 523 30 00
E-mail: cons.tel-aviv@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.israel.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Italiană

Adresa: Roma, 00135, via Francesco Cherubini, 27
Tel.: (+3906) 478 810 22
Fax: (+3906) 456 772 62
E-mail: roma@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.italia.mfa.md(link is external)

Consulatul General al Republicii Moldova la Milano (Republica Italiană)

Adresa: 20123 Milano, via Vincenzo Gioberti 8
Tel.: (+39) 02 367 45703
Fax: (+39) 02 367 45709
E-mail: milano@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.milano.mfa.md(link is external)

Consulatul Republicii Moldova la Padova (Republica Italiană)
 

Adresa: 35139 Padova, via Milazzo 22
Tel.: (+39) 049 856 0420(+39) 049 8736 241
Fax: (+39) 049 723 728
E-mail:padova@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.padova.mfa.gov.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Japonia

Adresa: 72, Enoki-cho, Shinjuku-ku, 3F, Kagurazaka Enoki Building, Tokyo

Tel.: (+813) 5225 1622

Fax: (+813) 5225 1633

E-mail: tokyo@mfa.md(link sends e-mail)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Letonia

Adresa: LV-1050, Riga, Zigfrida Annas Meierovica bulvaris 14
Tel.: (+371) 673 59 160
Fax: (+371) 673 59 165
E-mail: riga@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.letonia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Lituania

Adresa: 08102 Vilnius, Miglos gatve 61A
Tel.: (+370) 526 079 14
Fax: (+370) 526 079 15
E-mail: vilnius@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.lituania.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
 

Adresa: 5 Dolphin Square, Edensor Road,  Chiswick, Londra, W4 2ST
Tel.: (+44208) 996 05 46
Fax: (+44208) 995 69 27
E-mail: embassy.london@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.britania.mfa.gov.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Ţărilor de Jos (Olanda)

Adresa: NL-2594 AD Haga, Bezuidenhoutseweg 117
Tel.: (+31) 707 371 200
Fax: (+31) 707 371 200
E-mail: haga@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.olanda.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Polonă

Adresa: 02-710 Varşovia, str. Imielinska nr. 1
Tel.: (+4822) 646 55 07
Fax: (+4822) 646 20 99
E-mail: varsovia@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.polonia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Portugheză

 

Adresa: 1400-188, or. Lisboa, str. Rua Goncalo Velho Cabral, 31. e 31A
Tel.: (+351) 213 009 065
Fax: (+351) 213 009 067
E-mail: lisabona@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.portugalia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în România (secţia Consulară)

Adresa: 011424, Bucureşti, str. Emanoil Porumbaru nr. 89, parter, sector 1
Tel.: (+4021) 410 98 27, 410 04 84
Fax: (+4021) 410 98 26
E-mail: consulat.bucuresti@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.romania.mfa.md(link is external)

Consulatul General al Republicii Moldova la Iaşi

Adresa: 700127, Iaşi, str.Aleea Grigore Ghica Vodă, nr. 60A, zona Copou
Tel.: (+40 232) 22 03 15
Fax: (+40 232) 22 03 16
E-mail:consulat.iasi@mfa.md(link sends e-mail)

            iasi@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.romania.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Federaţia Rusă

Adresa: Moscova,107031,str. Rojdestvenka, 7
Tel.: (+7495) 628 10 50, 624 96 78
Fax: (+7495) 926 17 74
E-mail: consul.moscova@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.rusia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii

Adresa: 2101 S Street, N.W., Washington D.C. 20008
Tel.: (+1202) 667 11 30/37
Fax: (+1202) 667 26 24
E-mail: washington@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.sua.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Spaniei 

Adresa: 28046, Madrid, C. P., Paseo de la Castellana Nº 178, 5º dcha.,
Tel.: (+34) 91 828 7989

Fax: (+34) 91 704 50 29
E-mail: madrid@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.spania.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Suediei

Adresa: 11432 Stockholm, str. Engelbrektsgatan 10, 3Tr.
Tel.: (+468) 411 40 64
Fax: (+468) 411 40 74
E-mail: stockholm@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.suedia.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Turcia

Adresa: 06700 G.O.P., Ankara, str. Kaptan Paşa sok, nr.49
Tel.: (+90312) 446 5627(+90312) 446 5527
Fax: (+90312) 446 5816
E-mail: ankara@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.turcia.mfa.md(link is external)

Consulatul General al Republicii Moldova la Istanbul

 

Adresa: Istanbul, Beyoglu, Gumuşsuyu, str. Inonu, nr. 43, Ongan Apt. of. 6
Tel.: (+90212) 251 72 64
Fax: (+90212) 251 72 84
E-mail: istanbul@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.istanbul.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Ucraina

Adresa: 01901, Kiev, str. Yagotinska, 2 
Tel.: (+38044) 521 22 79
Fax: (+38044) 521 22 80
E-mail: kiev@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.ucraina.mfa.md(link is external)

Consulatul Republicii Moldova la Odesa

Adresa: 65009, Odesa, str. Makar Posmitnîi, 2/2 „Б”
Tel.: (+38048) 785 67 15
Fax: (+38048) 785 67 16
E-mail: odessa@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.odesa.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Republica Ungară

Adresa: H-1024, Budapesta,1024,str. Ady Endre,16
Tel.: (+361) 336 34 50
Fax: (+361) 209 11 95
E-mail: budapesta@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.ungaria.mfa.md(link is external)

Ambasada Republicii Moldova în Qatar

Adresa: Doha, Al Dafna, Area 66, str. Al Mabahej 826, Vila nr. 151, P.O.Box 22528
Tel.: (+974) 44 935-825/44 421-303
Fax: (+974) 44 421-203/44 935-700
E-mail: doha@mfa.md(link sends e-mail)

web-site: www.qatar.mfa.md(link is external)

Agenția Servicii Publice
Mun. Chişinău, str. Aleksandr Pușkin, 42
Facebook