Sari la conținutul principal

Denumirea Asociației Obşteşti poate fi doar în limba română sau poate fi scrisă în limba rusă, dar cu caractere latine?

În corespundere cu prevederile legislației în vigoare (art.182 al Codului Civil al Republicii Moldova, art. 14 al Legii nr. 837/1996 şi art. 9 al Legii nr. 220/2007), Asociaţia obştească participă la raporturile juridice numai sub denumirea proprie, indicată în actul de constituire, înregistrată la organul înregistrării de stat.

Pentru a fi conformă dispozițiilor legale enunțate, denumirea persoanei juridice va include, în limba de stat, forma de organizare juridică. În denumire pot fi utilizate cuvinte din alte limbi, care se transcriu cu caractere latine şi, de regulă, se scriu între ghilimele.

Compartiment