Sari la conținutul principal

De ce cuplurile, care doresc să depună declarație de căsătorie nu o pot face cu 2, 3, 5 luni înainte de eveniment?

Deoarece potrivit art. 12 alin. (1) și (3) din Codul familie, încheierea căsătoriei se face în prezenţa persoanelor care se căsătoresc, după expirarea unui termen de cel puţin o lună din momentul depunerii de către ele a declaraţiei de căsătorie, dar care nu va depăși două luni.

Compartiment